Miejska Biblioteka Publiczna w Dęblinie

HISTORIA BIBLIOTEKI

Miejska Biblioteka Publiczna w Dęblinie swoją działalność rozpoczęła 01.01.1946 r. Założycielem Gminnej Biblioteki – bo taką nazwę nosiła – był Zarząd Gminy w Irenie. Początkowo biblioteka mieściła się                w jednoizbowym lokalu w domu p. Lipskiego przy ul. Warszawskiej.      W lipcu 1963 r. została przeniesiona do nowego lokalu przy                    ul. Bankowej 21 A, w którym mieściła się do 4 kwietnia 2014 roku.

Obecnie biblioteka mieści się w nowym lokalu przy ul. Okólnej 19.
Nowy lokal dla potrzeb biblioteki powstał w ramach realizacji projektu pt. „Rewitalizacja centrum miasta Dęblin wraz z zespołem pałacowo-parkowym Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych”, współfinansowanym ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2007-2013.

W początkach swej działalności biblioteka funkcjonowała jako jeden oddział, lecz wraz z upływem czasu i rozwojem czytelnictwa, zaczęły powstawać filie biblioteczne. Pierwszym kierownikiem była pani Janina Bińczycka. Następnie kierownikami biblioteki były pani Zofia Szlendak, pani Krystyna Sawincew, a od 1968 do stycznia 2004 r. dyrektorem Miejskiej Biblioteki Publicznej była pani Danuta Adamusińska. Od 1 lutego 2004 r. do 31 października 2016 r. tę funkcję pełniła pani Jolanta Karwowska. Stanowisko dyrektora  w latach 2016-2019 obejmowała  pani Dagmara Jarosz. Z dniem 1 listopada 2019r. dyrektorem Miejskiej Biblioteki Publicznej została pani Magdalena Krasuska.

W skład Miejskiej Biblioteki Publicznej w Dęblinie, oprócz biblioteki głównej, wchodzą trzy filie. Siedziba biblioteki głównej mieści się           w centrum miasta, zaś filie rozmieszczone są w poszczególnych dzielnicach: Wiślana, Rycice i Masów. Takie usytuowanie placówek umożliwia mieszkańcom miasta dogodny dostęp do zbiorów w miejscu swojego zamieszkania.

Do głównych zadań naszej biblioteki należy zaspokajanie potrzeb czytelniczych społeczności lokalnej. Zadanie to jest możliwe do spełnienia poprzez zapewnienie czytelnikom dostępu do najnowszych publikacji ukazujących się na rynku wydawniczym. Biblioteka zaspokaja gusta czytelników pod względem doboru literatury pięknej, aktualnych pozycji naukowych i popularnonaukowych z różnych dziedzin wiedzy, zapewnia uczniom odpowiednią liczbę lektur                  i materiałów źródłowych, a studentom poszukiwane przez nich podręczniki. Oprócz pozycji książkowych umożliwiamy swoim czytelnikom dostęp do prasy na miejscu   w bibliotece,    jak również możliwość wypożyczenia jej do domu.

Wszystkie placówki uzyskały dostęp do darmowego Internetu. Czytelnie internetowe cieszą się dużą popularnością zarówno wśród dzieci, dorosłych, jak i seniorów, którzy chętnie biorą udział                     w indywidualnych zajęciach komputerowych.

Misją Miejskiej Biblioteki Publicznej w Dęblinie jest nie tylko gromadzenie, zachowanie i upowszechnianie wśród Czytelników zbiorów ale też organizowanie różnorodnych imprez o charakterze kulturalnym i edukacyjnym. Należą do nich wystawy tematyczne, lekcje biblioteczne, imprezy cykliczne, spotkania autorskie, warsztaty komputerowe, liczne konkursy.