Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Miejska Biblioteka Publiczna w Dęblinie

I KONFRENCJA NAUKOWO-HISTORYCZNA

Utworzono dnia 07.12.2017

W dniu 5 grudnia 2017 r. w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Dęblinie, odbyła się I Konferencja Naukowo-Historyczna pod hasłem „HISTORIA NASZEGO MIASTA W CYFROWYM WYMIARZE”.
Otwarcia konferencji dokonała Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Dęblinie Dagmara Jarosz, która poprowadziła całą konferencję. Uroczystego przywitania gości dokonała Pani Beata Siedlecka Burmistrz Miasta Dęblin wraz z Panem Tadeuszem Sławeckim Dyrektorem Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie. Pani Burmistrz objęła Honorowym Patronatem Cyfrową Historię Dęblina, która powstała w nowo utworzonej Pracowni Historyczno-Regionalnej w MBP w Dęblinie.
Swoją obecnością zaszczycili nas:
- Dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Lublinie - Tadeusz
Sławecki          - Kierownik Odziału Zabezpieczania Zasobu Archiwalnego i Informatyzacji Archiwum Państwowego w Lublinie - mgr Michał Zawada, w zastępstwie za Dyrektora dr Piotra Dymmela
- Pełnomocnik Wojewody Lubelskiego do Spraw Ochrony Dziedzictwa Narodowego i Spraw Kombatantów oraz Przewodniczący Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa przy lubelskim oddziale IPN - Waldemar Podsiadły,
- Kierownik Pracowni Digitalizacji WBP - Michał Stanek,
- Lubelska Biblioteka Wirtualna, Dział Informacji i Promocji WBP w Lublinie - Ewa Hadrian,
- Katolicki Uniwersytet Lubelski im. Jana Pawła w Lublinie, Odział Zbiorów Specjalnych Biblioteki Uniwersyteckiej KUL - kustosz dyplomowany mgr historii sztuki dr Arkadiusz Adamczuk,
- Dyrektor Książnicy Zamojskiej im. Stanisława Kostki Zamoyskiego z Zamościa - Danuta R. Kawałko,
- Uniwersytet Medyczny w Lublinie, Specjalista Biblioteki Głównej UM Lublin - mgr Arkadiusz Siemierowski,
- Pracownik Ośrodka „Brama Grodzka-Teatr NN” w Lublinie, koordynator laboratorium teatru NN Nowe Media – Samorządowej Instytucji Kultury działającej w Lublinie na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego i edukacji - Łukasz Kowalski,
- Dyrektor Biblioteki UMCS w Lublinie - dr Bogusław Kasperek.
W konferencji naukowej wzięli udział również przedstawiciele dęblińskich szkół, instytucji kultury, samorządów lokalnych oraz mieszkańcy naszego miasta.
Podczas części artystycznej, w montażu słowno-muzycznym w wykonaniu wychowanków SOSW mogliśmy przypomnieć sobie najważniejsze fakty z historii naszego kraju, co wzbudziło głębokie emocje. Przedstawienie ukazujące losy narodu polskiego na przestrzeni wieków spowodowało wzruszenie wśród wszystkich obecnych.
W czasie konferencji można było wysłuchać wszystkich przedstawicieli poszczególnych instytucji. Prelegenci przedstawiali prezentacje multimedialne, poprzez które przybliżali przybyłym gościom działalność pracowni digitalizacji. Zaprezentowali m.in. różne techniki cyfryzacji zbiorów, jak i sprzęt do digitalizacji, wykorzystywany obecnie w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Lublinie. Po kilku wystąpieniach ogłoszono krótką przerwę na poczęstunek.
W czasie konferencji Dyrektorzy WBP i MBP uroczyście podpisali umowę                  o współpracy dotyczącą digitalizacji zbiorów.
Nasza placówka dzięki współpracy z WBP w Lublinie posiada na stronie internetowej biblioteki pierwszy zeskanowany materiał z historii Dęblina. Od WBP otrzymaliśmy w tzw. „wianie” 14 zdjęć z lat 1916-1920.
Jako ostatnia głos zabrała Wiceprezes Towarzystwa Przyjaciół Dęblina, zajmująca się historią regionalną Dęblina, autorka kilku publikacji mgr inż. Grażyna Szczepańska. Dokonała prezentacji dorobku własnego i TPD w cyfrowym wymiarze.
Na zakończenie konferencji nie zabrakło merytorycznych dyskusji, podczas których padło wiele pytań.

Celami konferencji były:
1 ) promocja i rozwój historyczno-regionalnej pracowni digitalizacji w naszej bibliotece,
2) ukazanie społeczności Dęblina i okolic cyfrowej historii Dęblina,
3) zachęcenie mieszkańców Dęblina do przynoszenia dokumentów, zdjęć, pamiątek historycznych celem zapisu cyfrowego w naszej placówce. Chcieliśmy zacząć konferencją, aby w sposób profesjonalny dotrzeć do wszystkich zainteresowanych, by nie obawiali się dzielić historią własną i swoich rodzin. Mamy nadzieję, że tak poprowadzone działania będą służyć nauce, wychowaniu      i kolejnym pokoleniom dla zachowania dziedzictwa.
Konferencję zaliczmy do udanych, gdyż była możliwością pogłębienia wiedzy na temat digitalizacji.                                                                                                     
Dziękujemy szczególnie Pani Dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Dęblinie mgr Beacie Kursie za wszelką pomoc                              w zorganizowaniu konferencji. Ogromnym zaangażowaniem wykazali się również nauczyciele ze Szkoły Podstawowej nr 3 - Pan Mariusz Kłos, Pani Kamila Kuźma-Smaga oraz uczniowie.
Składamy podziękowania wszystkim uczestnikom konferencji za przybycie               i aktywny udział. 

 

 

GALERIA

Utworzono dnia 07.12.2017, 15:10

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Marzec 2024
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 66

W poprzednim tygodniu: 123

W tym miesiącu: 461

W poprzednim miesiącu: 492

Wszystkich: 46650