TYDZIEŃ BIBLIOTEK 2026 W MBP W DĘBLINIE
Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich od 2004 roku organizuje w maju ogólnopolską akcję promocji czytelnictwa i bibliotek – Tydzień Bibliotek, które zawsze odbywa się w dniach 8-15 maja.
W tym roku hasłem obchodów Tygodnia Bibliotek było: „Biblioteka. Otwierasz. Odkrywasz”. Biblioteka Główna oraz nasze filie dołożyły wszelkich starań, by podkreślić ogromne znaczenia książek i bibliotek w życiu społecznym, kulturalnym i edukacyjnym naszego miasta .
Z okazji Dnia Bibliotekarza Pan Roman Dariusz Bytniewski Burmist Miasta Dęblin i Pani Anna Iwanek Naczelnik Wydziału Oświaty Kultury, Promocji i Sportu złożyli życzenia bibliotekarkom, wręczając kwiaty co było miłym akcentem podkreślającym prestiż zawodu bibliotekarza.
Link do galerii: https://www.facebook.com/photo/?fbid=1590936383037843&set=pcb.1590936739704474
Obchody rozpoczęliśmy od uroczystego wręczania nagród Mistrz Pięknego Czytania V Edycji i Czytelnik Roku 2025 w Miejskiej Bibliotece Publicznej
i Filii Rycice. Podczas tej uroczystości słodki przysmak zasponsorowała Pracownia Cukiernicza Kawiarnia"Słodka Zośka".
Link do galerii: https://www.facebook.com/photo?fbid=1590941286370686&set=pcb.1590941969703951
https://www.facebook.com/photo/?fbid=1590943473037134&set=pcb.1590944123037069
Przy tej okazji odbył się również koncert "Ja muszę wejść w życie twoje" duetu Anny Mitury i Michała Pastuszaka. Był to koncert poezji śpiewanej
o wyjątkowo kameralnym nastroju, łączący finezyjność słowa poetyckiego
z emocjonalnością muzyczną.
Zdarzeniom towarzyszyło stoisko promocyjne Banku Pekao S A w Dęblinie.
Link do galerii: https://www.facebook.com/photo?fbid=1590945416370273&set=pcb.1590945776370237
W ramach Tygodnia Bibliotek 2026, 12 maja w naszej placówce miało miejsce szkolenie z udzielania pierwszej pomocy, przeprowadzone przez pracowników Państwowej Straży Pożarnej w Rykach.
Link do galerii: https://www.facebook.com/photo/?fbid=1591685046296310&set=pcb.1591685892962892
W czasie obchodów Tygodnia Bibliotek, w czwartek 14 maja w Miejskiej Bibliotece Publicznej Filii Wiślana odbyło się wyjątkowe spotkanie autorskie z Tanyą Valko, pisarką znaną ze swoich książek o arabskich klimatach, która w swojej twórczości umiejscawia realne zdarzenia w literackiej fikcji. Spotkanie poprowadził moderator, a zarazem pisarz Igor Kaczmarczyk.
Link do galerii: https://www.facebook.com/photo?fbid=1406246588199652&set=pcb.1406249508199360
W obchody wpisały się również wyjścia bibliotekarki
w celu czytania książek w formie teatrzyku Kamishibai do Miejskiego Przedszkola „Bajka” w Dęblinie, Miejskiego Przedszkola Specjalnego „ Iskierka” w Dęblinie oraz do klas I-III Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Dęblinie.
Link do galerii: https://www.facebook.com/photo/?fbid=1596240935840721&set=pcb.1596246692506812
Uroczystości związane z Dniem Bibliotekarza, pracownicy rozpoczęli trochę wcześniej, dwudniowym wyjazdem do Torunia.
Dziękujemy bardzo Pani Marii Łykus, właścicielce Pracowni Cukierniczej Kawiarni"Słodka Zośka" za słodki poczęstunek oraz Pani Beacie Jędrys Dyrektor Banku Pekao S A za wsparcie finansowe, jak również strażakom Państwowej Straży Pożarnej w Rykach za szkolenie. Szczególne podziękowania składamy również dla Pana Romana Dariusza Bytniewskie Burmistrza Miasta Dęblin za ufundowanie nagród do konkursów czytelniczych
i patronat nad nimi.

Do zobaczenia za rok!



















